Yerli Kinoa unu

Yerli Kinoa unu

27/02/2019 0 Yazar: Fermente Mutfağım

Glutenden kaçarken şekere yakalanmayın
Hepimiz kek, poğaça, ekmek yemeyi seviyoruz ve çoğu kişinin market raflarındaki, paketinde ‘’glutensiz un’’ yazan ürünleri aldığını görüyorum. Bildiğiniz gibi normal un buğdayın çekilmesi ile elde ediliyor. Buğday kullanılamadığına göre üreticiler de farklı maddeleri birleştirerek un benzeri bir ürün elde ediyorlar. Bu unların içeriği genelde mısır nişastası, patates nişastası, pirinç unu ve dekstrozdur (nişasta şekeri). Ayrıca ksantam gam ve guar gibi de kıvam arttırıcılar bulunur.
Hal böyleyken piyasada glütensiz un kisvesiyle satılan unlarla sağlık değil hastalık obezite ve diyabet olmak içten bile değil.
Unlu mamüller ve gluteni hayatımızdan uzaklaştırırken bilinçli bir tüketici olmamız şart.
Her insanın canı arada masum kaçamaklar çeker. Bunlar tatlı ya da tuzlu olabilir ama mümkün olduğunca masum olması esastır. Kendinize ve çocuklarınıza zaman zaman masum ve sağlıklı atıştırmalıklar hazırlamak için ne glutenli unlara ne de şeker yüklü sağlıksız glutensiz un adı altında satılan nişastalara ihtiyacınız yok.
İhtiyacınız olan sağlıklı gluten içermeyen unlar. Bunlardan bir tanesi de kinoa unu. Fermente Mutfağım farkıyla yerli kinoa unu sofranıza geliyor. Buğday unu ile yapılan her şeyi Yerli kinoa unumuz ile yapabilirsiniz.
Güçlü bir antioksidandır
Proteinleri temin eder
Kalsiyum kaynağıdır
Vitamin B kaynağıdır
Diyabet riskini azaltır
Sindirimi destekler
Kansızlığa iyi gelir
Yaşlanma belirtileriyle mücadele eder
İltihaplanmalarla mücadele eder
Glutensizdir.

Yukarıda verilen bilgiler, çeşitli makale ve kullanıcı deneyimleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Tedavi iddası içermez. Ürünlerimizin hiçbirisi İlaç değildir. Hastalık ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.