Prebiyotik-Ekşi Lahana Yemeği

Prebiyotik-Ekşi Lahana Yemeği

07/04/2021 0 Yazar: Fermente Mutfağım

Geçtiğimiz günlerde İnstagram canlı yayınımızda gurme bir lezzet ve maksimum besin içeren pratik bir yemek tarifi verdim. Bir süredir, her çarşamba saat 13.00’da Fermente Mutfağım İnstagram Hesabı’nda canlı olarak yaptığımız programda, en az birkaç tane ürünümüzü uygulamalı olarak yapıyor ve reçetesini sizlerle paylaşıyorum. Canlı yayınlarımızın tekrarı ise Pazar günleri ana sayfada seyredemeyenler için yayınlanıyor.
Bu hafta uzun zamandır kendi evimde severek pişirip tükettiğim bir yemeği yaptım. Organik Probiyotik Lahana Turşumuzla yapılan bu harika yemeğin ekşiliğini, adından da belli olduğu üzere ana malzemesi olan ekşi lahana turşumuz veriyor.

Sauerkraut, ekşi lahana kalori yönünden son derece düşük. Lif, mineraller, laktik asit, vitamin A, B, C, E ve K yönünden ise oldukça zengin. Aslında adına söylenen deyim onu çok güzel anlatıyor; “midenin ve bağırsakların süpürgesi.” İçindeki laktik asit, özellikle bağırsaklarda hücre solunumunu aktive ederek bağırsaklarda gaz oluşumunu yavaşlatır ve bağırsakları uyararak kalsiyum emilimini arttırır. Bağırsakların hazım sonrası artıklarını temizler.
Bunların ötesinde kan dolaşımını düzenleyici, kalp krizi riskini azaltıcı, hafıza yenileyici, kansere karşı koruyucu, yaraların iyileşmesine yardımcı oluşu, içindeki yüksek C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özellikleri bulunuyor.

Ekşi lahana B12 vitaminini içinde barındıran dünyadaki tek sebzedir.
Bilindiği üzere B 12 vitamini sinir sistemi bozukluklarını gideren, alyuvarların gelişmesini ve çoğalmasını sağlayan, kansızlığı gideren bir vitamindir. Hastalıklar sonrası nekahet döneminde çok faydalıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Dikkati toplamada ve dengede çok önemlidir. Tabi tüm bu yararlılıktan faydalanabilmek için lahanaların zirai ilaç kullanılmadan üretilmiş olması, yani mutlaka organik sertifikalı olması şarttır.

Probiyotikler pişince ölüyor, daha doğrusu form değiştiriyorlar ve faydaları azalmıyor. Çünkü ısı ile ölen probiyotikler, prebiyotiklere dönüşüyor. Bu sağlıklı lifler ise faydalı mikrop dostlarımızın başlıca besin kaynakları olarak bağırsaklarda işlerini fazlasıyla görüyorlar.

Gelelim ekşi lahana yemeğinin tarifine:

Malzemelerimiz
Organik-Probiyotik Lahana Turşusu-Lakto Fermente 1000 ML,
İçimlik İlikli Kemik Suyu 660 ML,
Organik Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı 1 yemek kaşığı,
Organik Toz Zerdeçal 1 çay kaşığı,
Organik Tane Karabiber 1 çay kaşığı (öğüterek kullanın),
• 1 yemek kaşığı zeytinyağı,
• 1 tatlı kaşığı domates salçası,
• 1 tatlı kaşığı biber salçası,
• Yarım çay bardağı pirinç.

Nasıl yapılır?
Turşumuzun suyunu iyice süzüp bir kenara ayırıyoruz. Yemeğimizde suyu bize lazım olmadığı için bu değerli probiyotik turşu suyunu asla ziyan etmiyor, probiyotik yoğurt turşu mayalıyor ya da direk afiyetle içiyoruz.
Süzdüğümüz probiyotik turşumuzu 1-2 saat içme suyunda bekleterek fazla tuzunu atmasını sağlıyoruz.
Turşumuz ve salçamızda tuz olduğu için bu yemek ilave tuz istemiyor. Tadına baktıktan sonra gerek duyarsanız üzerine ekleyebilirsiniz.
Tencereye yağları alıp, küp küp doğranmış soğan ve salçaları da ekleyip, birkaç kere çeviriyoruz. Suyunu süzdüğümüz turşularımızı tencereye ilave ediyor ve ardından kemik suyu ve pirinci de ekleyip, pişmeye bırakıyoruz. Pişmeye yakın zerdeçal ve karabiberi de ilave edip karıştırıyoruz.
Pirincimiz ve lahanamız piştiğinde altını kapatarak dinlenmeye alabiliriz.
Kesinlikle tadınca vazgeçemeyeceğiniz bir lezzet olduğunu garanti ediyorum.
Prebiyotik ekşi lahana yemeğimiz servise hazır. Afiyet olsun.

Ferda Uslu