Matcha

Matcha

01/07/2019 0 Yazar: Fermente Mutfağım

Çay içmeye bakışınızı değişterecek güçte bir lezzet: Matcha!

Japonca kelime anlamı olarak “toz haline getirilmiş çay” demektir.

Genç yeşil çay yapraklarının öğütülerek toza dönüştürülmüş halidir.

Matcha yaprakları, gölgede tutulan Yeşil Çay çalıları üzerinde yetiştirilir.

Gölge, yapraklardaki klorofil içeriğinin miktarını artırır; bu da onları eşsiz kokusuyla parlak yeşil ve besinlerle dolu hale getirir.

Matcha; içerisinde az miktarda kafeinin yanı sıra bol miktarda teanin bulundurur.

Teanin, kafein gibi beyni uyarır, konsantrasyona yardımcı olur, enerji verir ama kafeinden farklı olarak titreme ve çarpıntı etkisi yaratmaz, aksine sakinlik ve dinginlik verir, zihinsel berraklık sağlar.

Teanin, aynı zamanda iyi ruh halini artırmada etkili olan dopamin düzeyini de yükseltir.

Antioksidanlar bakımından da oldukça zengindir. Kateşinler adı verilen bir antioksidan sınıfı içerir ki, kanser çeşitlerinde sıkça görülen Ürokinaz’ı etkisiz hale getirici tepkime gösterdiği ve beyindeki hücrelerin ölümünü engelleyerek hasar görmüş nöronları kurtardığı bilinen EGC (epigallocatechin gallate) adı verilen bir kateşin’in en yüksek kaynağıdır.

Bünyesinde pek çok minerali, A, B, C, E vitaminlerini barındıran doğal enerji Matcha; metabolizmayı hızlandırır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir, enerji seviyenizi yükseltir, göbek yağlarının hızla erimesini sağlar, konsantrasyonu artırır, kolesterol ve kan şekerini düzenler, bağırsak enfeksiyonlarını önler, kabızlık sorununu giderir, vücudu toksinlerden arındırır ve hücre yenilenmesine yardımcı olur.

Bir çay kaşığı Matcha tozunu bardağa ekleyin, üzerine az miktarda ısıttığınız suyu koyun ve karıştırarak köpürtün. Arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın.