Lahana Turşumuzun 100 Gramında 650 Milyon Probiyotik Bakteri Var!

Lahana Turşumuzun 100 Gramında 650 Milyon Probiyotik Bakteri Var!

02/01/2020 6 Yazar: Fermente Mutfağım

Türkiye’ de ilk ve tek olan Organik Sertifikalı, Lakto- Fermente Probiyotik Lahana Turşumuzun içerisindeki probiyotik suşlar ve sayıları laboratuvar analiziyle belirlendi. 1 GR lahana turşumuzun içerisinde, tam 7 farklı probiyotik suş ve toplam 6,5 Milyon canlı probiyotik bakteri tespit edildi.

Analiz sonucu çıktığında çok heyecanlandım çünkü başlangıç probiyotikleri organik- zirai ilaç kullanılmadan yetiştirilen lahananın florasıyla birlikte kazana giriyor, fermantasyon esnasında kazanda, kaya tuzunun da yardımıyla sayıca az olan başlangıç probiyotikleri uygun koşullar sağlandığında üreyerek her 15 dakikada 1 nesil çoğalarak ortama hakim oluyorlar. Lahana turşumuzun içerisinde hayat bularak çoğalan ve sayıları milyarlara çıkan bu probiyotikler tamamen yerli (Türkiye florasına ait) ve vegan (bitkisel kökenli) probiyotiklerdir. Çıkan sonuç sizi de heyecanlandırmadı mı?

Her ülkenin kendi coğrafi florası vardır ve her insanın bağırsak florası tıpkı parmak izi gibi kişiye özel, eşsiz ve bulunduğu coğrafyaya göre şekil almıştır. Yabancı bir floranın bilmediğimiz ve alışık olmadığımız bakterilerini içeren gıdalar bize bu yüzden iyi gelmeyebilir. Oysa yerli floraya ait bakteriler bizdendir ve bedenimiz tamamını tanır ve onların konakçı olarak kalın bağırsaklarımıza yerleşerek çoğalmalarına imkan tanır.

Her fermente edilen besin probiyotik midir?

Fermente edilerek hazırlanan her gıda probiyotik içermez. Probiyotikler yalnızca laktik asit fermantasyonunda üreyip, çoğalırlar, aksi durumlarda çoğalamaz ve yok olurlar. Konumuz turşu olduğundan turşudan örnek vererek devam edelim. Lakto fermantasyon*, probiyotikleri üretmek için kullanılan turşu kurma tekniğidir. Bu teknikle kurulan turşuda yine de probiyotikler üremeyebilir, çünkü probiyotikleri turşu içerisinde üretebilmek pek çok koşula bağlıdır. Bunlar, ısı, nem ve hijyenle alakalı çok önemli kurallardır.

Tarladan fabrikamıza sevk edilen organik sertifikalı lahana öncelikle pestisit analizine gönderilir. Probiyotikleri çoğaltabilmemiz için kazana girecek ürünün kalıntısız olması çok önemlidir. Lahana yıkanıp, doğranarak kazana girmeye hazırlanır. Hepa filitrelerle havası 24 saat temizlenen fermantasyon alanlarında lahana fermantasyonu için özel yaptırılmış 316 aside dayanıklı paslanmaz çelik kazanlara önce lahanalar basılır. Ardında 84 mineralli Çankırı kaya tuzu, ve kendi filtre ettiğimiz içme suyu ile hazırlanan turşu suyu kazanlara dökülür. Her şey el emeğiyle geleneksel usule uygun yapılır ve hijyen her aşamada çok önemlidir. Hedef lahananın üzerinde gelen sayıları çok az olan probiyotikler için uygun koşulları sağlayarak onları çoğaltmak sayılarını milyarlara, trilyonlara çıkartmaktır, turşu burada ikincil ürün, aslında bonustur. Böylece fermantasyon başlamış, artık bu koca bebeklerin uyku zamanı gelmiştir. Onlar uyurken sık sık kontrol edilmelidir. Kelepçeli kapakları arada bir açarak sıkışan gazı almamız, suyu eksilirse yine turşu suyu yaparak ilave etmemiz gerekir. Taki turşu oluncaya kadar.

Sirke, limon tuzu, limon gibi evde bile turşu kurarken kullanılan koruyucu ve asit arttırıcı maddeler probiyotiklerin gelişmesini engellediği için turşumuzun içerisine asla girmez. Diğer turşularda onların yaptığı asitlenme, ekşime ve turşulaşma işlerini, bizim turşumuzda probiyotik bakteriler yapar.

Süreç devam ederken, turşunun fermantasyon alanı olan havadan, sudan, fermantasyonu süren ve bitmiş turşudan numuneler alarak analizlere göndererek doğru yolda ilerlediğimizden emin oluruz.

Fermantasyon yolculuğunun sonunda lahana hiçbir asitlendirici olmadan yalnızca kaya tuzunun ve hazırladığımız mükemmel koşullar sayesinde ekşimiş, içersinde dost bakteriler çoğalmış ortama hakim olmuş, turşu gibi kokmaya başlamış, o mükemmel lezzete ulaşmış ve kıtır kıtır bir lahana turşusu olmuştur.

Bu probiyotik turşudur, geleneksel turşularda olan o mükemmel tada doğal fermantasyon yöntemiyle ulaşmıştır.

Fermente Mutfağım Lahala Turşusu;

*Organik Sertifikalı Lahana Turşusu,

*Glütensiz analizli Lahana Turşusu,

*Probiyotik analizli Lahana Turşusu,

*Pestisit analizli Lahana Turşusu,

Doğal olarak fermente edilmiş Lahana Turşusu,

Pastörize edilmemiş, yaşayan Lahana Turşusu,

Geleneksel lezzete sahip,

Bunların hepsinin bir arada olduğu, olması gereken gerçek probiyotik Lahana Turşusudur.

Lahana Turşumuzda Bulunan Probiyotik Bakteri Suşları, sayıları ve Yararları yazım için tıklayınız.

*Lakto Fermente Turşu Nedir?

Lakto-fermantasyon; probiyotik bakterileri üretmek için geliştirilmiş bir turşu kurma yöntemidir. Bu sebeple yalnızca kaya tuzu ile kurulur. Tuzun görevi, zararlı bakterilerin (kötü adamlar) asla tahammül edemediği için üreyemediği ancak sağlıklı bakterilerin (iyi adamlar) üreyip gelişebildiği asidik bir ortam sağlamaktır. Lakto-fermantasyon, kötü adamları ilk aşamada siler ve saf dışı bırakır. Sonra, iyi adamların ikinci aşamada çalışmasına, gelişmesine ve üreyerek çoğalmasına izin verir.

* Analizi görmek için tıklayınız.

*Gluten analizi için tıklayınız.

*Organik Sertifikası için tıklayınız.

*Pestisit analizi için tıklayınız.

*Su analizi için tıklayınız.

Ferda Uslu