Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı

25/10/2019 0 Yazar: Fermente Mutfağım

Genel Sağlık

Hindistan cevizi yağında bulunan faydalı yağların sindirimi kolaydır ve vücutta yağ olarak depolanmak yerine, vücut tarafından hemen ya enerjiye ya da ketonlara dönüştürülür. Ketonların beyin için güçlü yararları vardır ve epilepsi, alzheimer ve diğer hastalıkların tedaviside faydalıdır. Ayrıca bazı amino asitlerle birlikte mineraller ve yağda çözünen besinler (A, D, E, K vitaminleri ve beta karoten gibi) ile diğer diyet besinlerinin emilimini de arttırabilirler.

Yağlarınızı “Yağ” ile Yakabilirsiniz!

Hindistan cevizi yağındaki yağlara orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) denir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer yağlardan daha kısa olmasıdır. Bu tür yağlar; yediğinizde doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler. Bu yağ asitlerinin diğer ilginç bir özelliği de açlığı azaltarak, iştahı kontrol altına almaya yardımcı olmalarıdır. Bu durum ketonların iştah azaltıcı bir etkiye sahip olması nedeniyle, yağların yakılarak enerjiye dönüştürülmesi ile ilgilidir. Bazı insanlar hala şişmanlığın sadece kalori meselesi olduğunu düşünedursun, artık bilim besinlerin vücudumuzu ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediğini biliyor. 

Candida Mantarı için Hindistan Cevizi Yağı

12 karbonlu laurik asit, hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yaklaşık %50’sini oluşturur. Laurik asit sindirildiğinde, ayrıca monolaurin adı verilen bir madde oluşturur. Hem laurik asit hem de monolaurin; bakteri, virüs ve mantar gibi zararlı patojenleri öldürebilir. Örneğin, bu maddelerin; staphylococcus aureus bakterilerini (çok tehlikeli bir patojendir) ve insanlarda yaygın bir maya enfeksiyonları kaynağı olan candida albicans mayasının, öldürülmesine yardımcı olduğu bilimsel olarak ortaya konulmuştur.

Cilt Bakımı
Hindistan cevizi yağı, cildin nem içeriğini korumaya yardımcı olan doymuş yağlar içerir. Cildi tahriş etme riski olmadan yatıştırıcı ve besleyici olan tamamen doğal, lezzetli ve güzel kokulu bir nemlendiricidir. Bu özelliklerinden dolayı tüm krem ve bakım ürünlerimde, Hindistan Cevizi Yağı bulunur.

Saç Bakımı
Hindistan cevizi yağı, saç derisindeki kaşıntıyı ve kepekleri tedavi etmeye ve hatta saç köklerini daha da güçlendirmeye yardımcı olan E Vitamini içerir. Bu da saçlarınızın daha iyi uzamasına ve kalınlaşmasına yardımcı olabilir. Bu özelliklerinden dolayı Hindistan Cevizi Yağını tüm sabun ve şampuanlarımızın içeriğinde kullanırız.

Anne Sütü Arttırıcı
“Anne sütünde MCFA seviyeleri yüzde 3 ila 4 kadar düşük olabilir ancak emziren anneler Hindistan cevizi ürünlerini (rendelenmiş halini, sütünü ya da yağını vb.) tükettiklerinde, anne sütlerinde MCT seviyeleri önemli ölçüde artar. Bu sütün kalite ve miktarında önemli bir fayda sağlar” diyor “Lipit Kimyası” konusunda uzman ve Amerikan Beslenme Fakültesi Üyesi Mary G. Enig ve ekliyor “Süt, koruyucu antimikrobiyallerin laurik asit ve kaprik asidin miktarını arttırır, bu da bebeğe daha fazla koruma sağlar. Eğer anne emzirirken her gün Hindistan Cevizinin en saf hali olan Hindistan Cevizi Yağı tüketirse, orta zincirli yağ asidi içeriği daha da artacaktır.”

Hindistan Cevizi Yağı Alırken Neye Dikkat Etmeli?
Tüm bu faydalardan yararlanabilmek için doğru hindistan cevizi yağı kullanmak çok önemlidir, çünkü yalnızca gerçek bir üründen bu faydalar sağlanabilir. 
Aldığınız Hindistan Cevizi Yağı mutlaka;

• Organik sertifikalı,
• Soğuk sıkım imalat,
• Soğuk sıkım şişeleme,
• Glutensiz,
• Laurik asit miktarı yüksek olmalıdır.
olmalıdır.

Bu nedenle; Filipinler’de, organik tarımla üretilen, alanında dünyanın en iyisi, laurik asit bakımından zengin, soğuk sıkım şartlarına uygun sıkılmış ve şişelenmiş Hindistan cevizi yağını aradık, bulduk ve organik sertifikalı olarak markamızla ve güvencemizle sizlere sunduk.