Her Gün Bir Çatal Lahana Turşusu Yemek için 13 Neden

Her Gün Bir Çatal Lahana Turşusu Yemek için 13 Neden

21/03/2019 0 Yazar: Fermente Mutfağım

Lahana turşusu, İnsan sağlığı açısından faydaları henüz tam anlamıyla bilinmeyen, yapımı basit ve etkisi güçlü olmasına rağmen ihmal edilmiş bir gıda. Lahana turşusu hakkında söyleyeceklerimiz, aklınıza ilk gelenlerden çok daha fazla.

Sadece sağlığınıza faydaları ile değil, lezzet çeşitliliği sayesinde de günlük öğünlerinize girebilecek değerli bir besin kaynağı.

İşte size lahana turşusunu hayatınıza dahil etmenin 27 eğlenceli, pratik ve sağlıklı faydası.

 1. Lahana turşusu sindiriminizi iyileştirir. Üstelik birkaç gün içinde.
  Sindirim sisteminiz, vücudunuzdaki tüm hücrelerin 10 katı büyüklüğünde 100 trilyon mikroorganizma içerir. Önemli olduklarını söylemek yetersiz bir ifade olur. Hazımsızlık, şişkinlik, baş ağrısı, beyin sisi, cilt sorunları, kabızlık, kilo alımı, yorgunluk, sırt ağrısı? Bağırsaklarınızın ekosistemi, uygun mide asitleri ve bakteri dengesine sahip olduğunda, vücudunuz beslenmeyi ve hücre onarımını sağlamak için gıdaları uygun şekilde parçalayabilir. Besinleri yediğiniz yiyeceklerden ememiyorsa ve atıkları yok edemiyorsa, her türlü sağlık sorunu ortaya çıkabilir.
  Lahana turşusunun bir tanesi olduğu fermente gıdalar, sindirim sisteminizin sağlığını ve dengesini güçlendirir. .
 2. Antibiyotik kullandıysanız, lahana turşusu yemek, bağırsaklarınızı yeniden açmaya yardımcı olacaktır.
  Antibiyotikler günümüz tıbbının bir harikasıdır. Doğru kullanıldığında, yaşamı tehdit eden ciddi hastalıklarla mücadelede yardımcı olurlar fakat bakterileri yok ederek, hem iyi hem de kötü olan bakteri oluşumuna müdahale ederek çalışırlar. Lahana turşusu ve diğer fermente gıdaları yiyerek iyi bakterileri geri kazanabilirsiniz.
 3. Lahana turşusu yemek, sadece bağırsaktaki bakterileri iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda beyin işlevlerinizi de iyileştirir.
  Sindirim sisteminizin aslında beyninizden daha fazla nörotransmiter ürettiğini biliyor muydunuz? Ve yiyeceklerden aldığınız bakterilerin beyin fonksiyonlarını etkileyebileceğini? UCLA araştırmacıları düzenli olarak yoğurt yoluyla probiyotik tüketen kadınların dinlenme durumlarında ve duygu tanıma görevine yanıt olarak beyin fonksiyonlarının değiştiğini gösterdi. Araştırmalar, duygu hallerini belirleyen sinyallerin bağırsaktan beyne gönderildiğini ve diyet değişikliği ile modüle edilebileceğini öğrendi. Üstelik bunu probiyotik seviyesi çok düşük olan normal yoğurt ile yaptılar. Lahana turşusunun etkilerini siz düşünün.
 4. Lahana turşusu, eczaneden alınan kapsüllerden daha fazla probiyotik içerir.
  Fermente gıdalar sadece size daha geniş çeşitlilikte faydalı bakteri sunmakla kalmaz, aynı zamanda size çok daha fazlasını verir, bu yüzden gerçekten çok daha uygun maliyetli bir alternatif. Lahana turşusunun bir porsiyonu(bir çatal), standart olarak alabileceğiniz probiyotik miktarının kat kat fazlasını içerir.
 5. Lahana turşusu yemek sizi en yakın mikroskobik arkadaşlarınızdan trilyonlarcasına bağlar.
  Biz insanlar aslında 100 trilyondan fazla mikrop barındırırız. Vücudumuzun her yerinde bulunan bu bakteriler, yemeğimizi sindirir, vitamin üretir, bağışık sistemimizi düzenler ve bizi hastalıklara karşı korur. Siz lahana turşusu tükettikçe bu bakterilerle birlikte çalışıyor ve metabolizmanız için trilyonlarcası ile birlikte hareket ediyorsunuz.
 6. Lahana turşusu yemek, yaşlandıkça azalan hidroklorik asit üretimini telafi edebilir.
  Yaşlandıkça, midemizin doğal hidroklorik asit salgıları azalır. Hidroklorik asit, zararlı bakteri ve parazitlerin sindirim sisteminizi istila etmesini önlemek için bir engel görevi görür. Hidroklorik asit ayrıca midede sindirimi artırır ve yiyecekleri parçalayarak, ince bağırsaklar tarafından daha kolay emilebilmesini sağlar. Lahana turşusundaki laktik asit kısmen çoğaltılarak daha faydalı bakteriler sunar ve azaltılmış hidroklorik asidi telafi edebilir.
 7. Lahana turşusu, lahanadan çok daha fazla C vitamini içerir.
  Fermantasyon işlemi, lahana turşusunu orijinal lahanalardan daha besleyici yapan besinlerin biyolojik olarak kullanılabilirliğini artırır. Böylece lahanada bulunan C, E ve K vitaminleri, mayalanmış lahana – lahana turşusu tüketilerek bağırsaklarınız tarafından daha iyi kullanılabilir!
 8. Lahana turşusu bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
  Bağışıklık sistemimizin% 70-80’i bağırsaklarımızdadır. Bağırsak floranız zayıfsa ve sindirim sorunlarınız varsa, soğuk algınlığı ve enfeksiyonlara daha duyarlı olursunuz. Lahana turşusu ve probiyotikler bakımından zengin diğer yiyecekler (kefir, yoğurt) yiyerek, bağırsak floranızı iyileştirirsiniz.
 9. Lahana turşusu çocuk dostudur.
  Lahana turşunuza rendelenmiş havuç veya rendelenmiş elma ile biraz tatlılık eklediğinizde, çoğu çocuk bundan hoşlanır.
 10. Lahana turşusu damak lezzetinizi canlandırır ve tazeler.
  Yiyeceklerin tadının o kadar güzel olabileceğini asla bilemezsiniz. Fermente gıdaların endüstriyel olarak işlenmiş ürünlere uymayan bir lezzet derinliği vardır.
 11. Lahana turşusu yemek meme kanseri ihtimalini azaltabilir.
  Yapılan deneylerde probiyotik verilen farelerin meme kanserine yakalanma oranlarının düştüğü gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, gözlemledikleri anti kanser etkilerin uygulanmasından sorumlu olabilecek belirli bir bağışıklık hücresi tipinin gelişimini artırdığını öne sürüyorlar.
 12. Lahana turşusu yemek pankreasımızın işini daha iyi yapmasına yardımcı olabilir.
  Pankreasınız nişastaları, proteinleri ve yağları parçalayan çeşitli temel sindirim enzimleri üretir. Pastörize edilmemiş lahana turşusunda, pankreastakiler gibi çalışan canlı enzimler çok yüksektir.
 13. Lahana turşusu yemek hayatınıza yıllar katacak.
  Bağırsak sağlığının genel sağlığa iyi geldiğini unutmayın.

Lahana turşusunu yüksek proteinli yiyeceklerle ya da yağ bakımından zengin yiyeceklerle yiyin! Yiyeceklerin sindirilmesini kolaylaştırır.