Fermente Mutfağım Hindistan Cevizi Yağlı Türk Kahvesi

Fermente Mutfağım Hindistan Cevizi Yağlı Türk Kahvesi

07/10/2020 6 Yazar: Fermente Mutfağım

Sağ olsun ofisimde ve evimde her işimi halleden, elinden kahvemi çayımı, içtiğim, yemeğimi yediğim yardımcım Gönül Hanım, geçenlerde bana bir Türk kahvesi yapıp getirdi. Hoş her gün bana neredeyse günde 2 kez kahve pişirir zaten, “ama bu seferki farklı” dedi. “Farkı nedir” dediğimde Hindistancevizi yağı ile pişirdiğini söyledi.
Şöyle bir kahveye baktım bildiğimiz köpüklü Türk kahvesi, üzerinde yüzen bir yağ tabakası da yok, lakin mis gibi kokuyor. Daha önce pek çok kez Türk kahvesine Hindistan cevizi yağını karıştırarak içme denemelerim olduğundan, sağlıklı bir içecek olmakla birlikte pek de keyifli olmadığını bildiğimden önce görüntüye de biraz şaşırdım. Kahveden bir yudum alınca, o mis gibi Fermente Mutfağım Hindistan Cevizi yağının yumuşak ve iştah açıcı rayihası adeta Türk kahvesinin buram buram kokusu ve lezzetiyle harmanlanmış, ortaya bambaşka bir lezzet çıkmıştı. İşin sırrı nedir Gönül Hanım dediğimde, birlikte pişirdim dedi.
Sanırım üzerinden rahat 2 ya 3 ay geçmiştir, hatta daha da fazla. Ben artık sade Türk kahvesi içemez oldum, illaki her gün Hindistan Cevizi yağlı kahve olacak.
Şirket içi toplantılarda, ofisime gelen Müdürler ve diğer personelimle toplantı yaparken, pek çoğuna da ikram ettim ve şu ana kadar bu kahveyi içen herkes sade Türk kahvesini tercih listesinden çıkarttı.Fermente Mutfağıma yolu düşenler bilir, bizim resmi içeceğimiz Organik Sertifikalı Kombucha Çayımızdır. Çünkü canlı probiyotiklerle dolu, lezzetli soğuk, rakipsiz bu çayı tadabileceğiniz yerin menşeine, üretim yerine gelmişseniz, size kendi Kombuchamızı tattırmamız kaçınılmazdır. Fabrikamıza gelen bazı misafirlerimizin, Kombucha ikramımızı ilk önce geri çevirmesine önceleri çok şaşırıyorduk. Bunun sebebini kendilerine sorduğumuzda, daha önce başkaca piyasa markalarının kombucha çaylarını içmeyi deneyimlediklerini ve damak tatlarına uygun olmadığı için içmek istemediklerini öğrendik. Bu misafirlerimize göre “Kombucha, çok lezzetsiz ve sadece sağlıklı olduğu için tercih edilebilecek bir içecek, ama tadı o kadar kötü ki, onlar için, sağlıklı olması bile, içmek için yeterli bir sebep değil”
Bizler böyle bir durumla karşılaşınca, Organik Sertifikalı-rafine şeker içermeyen Türkiye’nin ilk ve tek Kombucha çayımızı misafirlerimize kısaca anlatırız.
Sertifikalı, analizli hammadde temininden, üretiminde gösterdiğimiz hijyen ve titizliğe, tam da olması gerektiği kadar süre doğal fermantasyon sürecine kadar, her aşamasında büyük bir titizlikle üretip, fermantasyon tamamlanınca doluma geçeriz.
Probiyotik soğuk çayımızın sağlığından ve çok belirgin lezzet farkından emin olduğumuzdan, bu farkları misafirimize aktarırız. Misafirimiz hemen, farklı bir lezzet deneyimleyeceğini anlar. Fermente Mutfağım Kombucha çayından bir yudum alır, ve tüm o önyargı ve düşünce o tek bir yudumla son bulur. Artık bir kombucha sever olarak yanımızdan ayrılır, çünkü gerçek kombucha çayını deneyimlemiştir.
Bu olay bizde genel bir klasik haline geldiği için hepimiz alışkınız.
Asıl beni şaşırtan ise, Fermente Mutfağım Organik Kombucha çayı dışında bir içeceğin de şirketin neredeyse ikinci resmi içecek ve ikramı haline gelecek kadar beğenilmesi oldu 🙂 Tabii ki sirkemizi bu kategoride saymıyorum. Her bir masada birer tane sirke herkes için bulunur ve bizler çalışırken ara ara sirkemizden birer yudum alarak kendimizi sık sık dopingleriz 🙂
Sıra, Fermente Mutfağım lezzet onayından geçmiş kahvemizin tarifini vermeye geldi. Bu arada ben ve tüm şirket çalışanlarımızın damak tadımızın son derece gelişmiş olduğunu tahmin edersiniz. Her şeyin en lezzetli, en doğal halinin organik olanını üretince, haliyle damak zevki ve beğeni çıtanız ister istemez yükselebiliyor.
Vereceğim tarifteki lezzet garantisi, yalnızca Fermente Mutfağım Hindistan Cevizi Yağı kullanıldığında geçerlidir. Ancak o muazzam gurme lezzet ve aroma bu şekilde mümkündür. 🙂Fermente Mutfağım Hindistan Cevizi Yağlı Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Önce malzemeler (2 kişilik)
2 kahve fincanı içme suyu (normal kahve pişirdiğimiz gibi su soğuk)
2 kahve kaşığı iyi kalite Türk kahvesi
1 kahve kaşığı Fermente Mutfağım Hindistan Cevizi Yağı

Sonra yapılışı;
Tüm malzeme soğuk olarak bir araya getirilir ve normal kahve pişirir gibi cezvede pişirilir. Sonuç, çok lezzetli, bir o kadar sağlık ve enerji dolu, tok tutan bol köpüklü Türk kahveniz sevdiklerinizle birlikte doya doya içmeniz için hazır.

Ne İşe Yarar?
Hindistan cevizi yağında bulunan faydalı yağların sindirimi kolaydır ve vücutta yağ olarak depolanmak yerine, vücut tarafından hemen ya enerjiye ya da ketonlara dönüştürülür. Ketonların beyin için güçlü yararları vardır ve epilepsi, alzheimer ve diğer hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Ayrıca bazı amino asitlerle birlikte mineraller ve yağda çözünen besinler (A, D, E, K vitaminleri ve beta karoten gibi) ile diğer diyet besinlerinin emilimini de arttırabilirler.
Yağlarınızı “Yağ” ile Yakabilirsiniz!
Hindistan cevizi yağındaki yağlara orta zincirli trigliseritler (MCT’ler) denir. Bunun anlamı, yağ asitlerinin diğer yağlardan daha kısa olmasıdır. Bu tür yağlar; yediğinizde doğrudan karaciğere giderler, hızlı bir enerji kaynağı olarak kullanılırlar veya ketonlara dönüşürler. Bu yağ asitlerinin diğer ilginç bir özelliği de açlığı azaltarak, iştahı kontrol altına almaya yardımcı olmalarıdır. Bu durum ketonların iştah azaltıcı bir etkiye sahip olması nedeniyle, yağların yakılarak enerjiye dönüştürülmesi ile ilgilidir. Bazı insanlar hala şişmanlığın sadece kalori meselesi olduğunu düşünedursun, artık bilim besinlerin vücudumuzu ve hormonlarımızı farklı şekillerde etkilediğini biliyor.
Diğer kullanım alanlarını ve faydalarını detaylı anlattığım “Organik Sertifikalı Hindistan Cevizi Yağı “ yazımı okuyarak aşağıdaki başlıklar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ferda Uslu

• Genel Sağlık
• Candida Mantarı için Hindistan Cevizi Yağı
• Cilt Bakımı
• Saç Bakımı
• Anne Sütü Arttırıcı
• Hindistan Cevizi Yağı Alırken Neye Dikkat Etmeli?