Fermente Cilt Toniği Nedir?

27/09/2019 2 Yazar: Fermente Mutfağım

Fermente edilmiş çiğ organik elma sirkesi ve yenilebilir yağ asitleriyle formüle edilmiş 4 basit bileşen içeren, toksin içermeyen toniktir.
İçeriğine göz atalım
Paçuli yağı:
Muhteşem kokusunun yanı sıra, Asya ülkelerinde geleneksel hekimlikte kepek ve yağlı saç derisi gibi saç sorunlarının tedavisinde ve akne, egzama gibi cilt tahrişlerini tedavi etmede kullanılmıştır.
Yasemin Yağı
İnanılmaz kokusu dışında çok önemli bir yatıştırıcıdır. Yatıştırıcı özelliği yalnızca ciltte sınırlı değildir. Ruhsal olarak da sakinleştiren etkisi sayesinde anksiyete düzeylerini düşürmede de yardımcıdır. Yasemin yağı masajı ile birlikte salınan endorfinler kan akışını iyileştirir ve cilt gençleşmesini destekler.
Lavanta Suyu
İltihaplanma önleyicidir cildi rahatlatır ve kızarıklığı azaltır. Sivrisinek ısırıklarının neden olduğu iltihabı tedavi etmek için de kullanılır. Lavanta suyunun antiseptik özelliği, sivilce tedavisinde idealdir. Gözenekleri tıkanmış bir cilt için lavanta suyu da detoksa yardımcı olur, cilt gözeneklerinin görünümünü iyileştirir.
Organik Çiğ Elma Sirkesi
Çiğ elma sirkesinin içinde fermantasyon esnasında bazı organik asitler gelişir. Bunlardan malik asit, onu antibakteriyel yaparken, asidik asit cilde asitlik kazandırır ve zararlı bakterileri temizler. Çiğ elma sirkesi aynı zamanda pek çok vitamin, mineral, canlı faydalı bakteri antioksidanlar ve amino asitler içerir. Çiğ elma sirkesi yaşayan bir besindir ve cildimiz için hayat demektir. Elma sirkesinin direk olarak cilde uygulanması asitlik derecesi bakımından uygun değildir. Fermente Cilt toniği elma sirkesinin yanı sıra içerdiği doğal bileşenlerle geliştirilmiş formülüyle cilt PH ına uygundur.

Etkileri Nedir?
• Gıda bileşenlerinden yapılmış, %100 yenilebilirdir.
• Cilt için besleyici gıdaların kapsamlı bir paketi gibidir.
• Yeni cilt hasarlarını ve yaşlanma etkilerini yavaşlatmada yardımcıdır.
• Önceki hasarları hücreleri onarmaya ve yeni Hücre gelişimini desteklemeye yardımcı olur.
• Ölü hücrelerin atılmasını sağlar, Peeling etkisi yapar.
• Cilt mikrobiyomunu korur ve destekler. Floradaki probiyotikleri popülasyonu arttırır.
• Sağlıklı yağlardan gelen besinlerin ve minerallerin ciltte emilimini arttırmaya yardımcı olur.
• Ciltte derinlemesine temizlik ve detoks etkisi sağlar.
• Her cilt tipi için uygundur.
• Sadece yüz değil vücudun açıkta kalan tüm bölgelerine uygulanabilir.

Nasıl çalışır?
Cildimizin fiziksel bariyerinin üzerinde cildin mikrobiyomu denilen tabaka vardır. Bu tabaka belirli bir habitatta birlikte yaşayan bir mikro organizma topluluğudur. Topluluğun görevi istilacı bakteri ordusuna karşı ilk savunma hattını oluşturmaktır. İyiler ne kadar çoksa istilacılar o kadar kısa sürede püskürtülür. İyiler tamamen yok olursa, işte o zaman cilt rahatsızlıkları baş gösterir ve hızla yayılır.
Asit-manto tabakası, mikrobiyomun hemen altındadır ve patojenlere (zararlı mikrop ve bakteriler) karşı ikinci koruma alanı burasıdır. Toksin cilt temizleme ve bakım ürünleri, cilt florasındaki doğal probiyotik popülasyonunun tükenmesine neden olarak, akne, rosacea veya egzama gibi sorunlara yol açarlar.
Fermente Cilt toniği doğal bileşenleri sayesinde cilt florasını düzenler ve probiyotik popülasyonu arttırırken, florada dengeyi sağlar. Bu etkisi sayesinde cilt nemini muhafaza edebilirken cilde sürülen doğal kremlerde bulunan faydalı yağları cilt daha iyi emer ve cildin beslenmesinde son derece önemli bir yer alır. Cildi derinlemesine besler, sıkılaştırır, nemini koruru, sakinleştirir ve gözenekleri daraltır. Besinlerin ve minerallerin cilt tarafından daha hızlı emilmesine yardımcı olur.

Fermente Kozmetik Nedir?
Probiyotikler cilt için de temel temizlik görevlileri olarak çalışırlar. Hücre bağışıklığını arttırıp, sağlıklı bir cilt bariyeri oluştururlar. Doğal cilt florasını koruyarak, cildin temiz ve nefes alan bir yapıda çalışmasına yardımcı olurlar. Fermantasyon probiyotikler gibi pek çok faydalı bakteriyi, geleneksel yöntemlerle gıdaları fermente ederek üretme yöntemidir. Fermente Kozmetik Serimizdeki tüm ürünler organik fermente gıda ürünleri içerir.

Ferda Uslu