Evimizin de Detoksa İhtiyacı Var!

Evimizin de Detoksa İhtiyacı Var!

25/10/2019 0 Yazar: Fermente Mutfağım

Neden Fermente Temizlik?

Vücudumuza detoks yapmanın ilk adımı, öncelikle yaşam alanımızı toksinlerden ve zararlı mikroplardan arındırmak olmalı. Çünkü beslenme yalnızca ağız yoluyla yapılmaz. Bedenimize temas eden her şey ve soluduğumuz hava bile bizi ya besler ya da zehirler. “Neyse ki ben her gün çamaşır suyuyla siliyorum evimi. Benim evim kırk çeşit malzemeyle temizleniyor, adeta mikroptan arındırılmış alan.” diyorsanız, demeyin bence durun. Çünkü ben “elinize sağlık” diyemeyeceğim. Neden mi? Gelin anlatayım.

Şimdi mutfağınıza ya da banyonuza gidip her hangi bir temizlik ürününü dolaptan alarak etiketinin içindekiler kısmını okumanızı istiyorum. Okuduysanız bir sürü kimyasal ismi görmüş olmalısınız ve ne anlama geldiklerini bilmemeniz de gayet normal. Etiketi okumaya devam edelim. Kocaman bir ünlem işareti ve altında, paragraf paragraf yazan o minik yazıları da okuyun lütfen. “Çocukların ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edilmesi, gözle ciltle teması ve solunması halinde başınıza gelebilecek ölümcül tehlikeleri anlatan, yanlışlıkla içilmesi durumunda ise tamamen hastanelik olacağınızı size garanti eden” uyarı yazılarından bahsediyorum. Acaba hiç düşündük mü, temas bile etmemizin ölümcül sonuçları olan tüm bu temizlik ürünleriyle evlerimizi temizliyor muyuz, yoksa zehirliyor muyuz? Evimizi, kendimizi, sevdiklerimizi ve aslında tüm dünyamızı nasıl zehirlediğine biraz daha yakından bakalım.

Temiz bir ev ve çevre için mikroplardan kurtulmaya ve dolayısıyla da tüm bu kimyasal temizlik ürünlerine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, okumaya devam edin. Gerçek şu ki; kimyasal içerikli temizlik ürünleri, mikrop ve bakterileri tamamen öldürmüyor, aksine güçlenmeleri için zemin hazırlıyor. Boşuna dememişler “öldürmeyen şey güçlendirir.” Bu senaryoyu daha iyi anlamak için küçük bir örnekle devam edeceğim. Haşereyle mücadelede kullanılan ağır zehirlerin, bunlara bağışıklık kazanmış güçlü bir haşere nesli oluşturması bir kısır döngüdür. Her seferinde daha ağır ve güçlü zehirlerin kullanılmasıyla döngü devam eder. Aslında mikrop dünyasında da durum haşere dünyasından farklı değildir. Ölmeyen ve daha donanımlı hale gelen mikrop kolonileri ortamda varlıklarını sürdürmekle kalmaz, kısa zamanda birleşerek evimizin bazı yerlerinde *biyofilm denen bir tabaka oluştururlar. Şimdi klozet ve duşunuza biraz dikkatli bakarak o pembe renkli *biyofilm tabakalarından görebilirsiniz belki. Evimizi temizlemek için kullandığımız zehirli kimyasal silahlarla mikropları yok edemiyorsak, onlardan ve bu kısır döngüden nasıl kurtulacağız?

İyi haber şu ki, bu döngüden çıkabiliriz! O korkunç kimyasalları geride bırakıp evimizi gerçek anlamda ve sağlıklı bir şekilde tertemiz yapabiliriz, bunun da ötesinde, özgürleşebiliriz….
Şimdi size, evinizde temizliğin de ötesinde, hem mikroplardan hem de toksin kalıntılardan bizi kurtaracak temizlik yöntemini anlatacağım.

Fermente Temizlik
Düşünsenize; çok değil 40-45 yıl öncesinde baktığımızda şu an kullanılan zehirli temizlik ürünlerinin hiçbirisini göremeyiz. Sizce toksin içerikli bu temizlik ürünleri çıkmadan önce insanlar pis miydi ya da temizlik yapmazlar mıydı? Hayır belki çok daha temizlerdi aslında, bizden farklı olarak, temizliği kimyasallarla değil geleneksel yollarla yapıyorlardı. Yani su, sabun ve sirke gibi doğal malzemeler kullanıyorlardı. Aslına bakarsanız o dönem kullanılan malzemeler ve uygulanan yöntemler son derece basit, masrafsız ve sağlıklıydı. Bu yüzden öyle ultra güçlü, mikro kapsüllü, süper koruma kalkanlı kanserojen ürünlere de hiçbir zaman ihtiyaçları olmadı.

Fermente temizlik, geleneksel ve sağlıklı olana geri dönüştür. Hem basit, hem ekonomik, hem de en etkili doğal malzemelerle gerçek temizliktir. Fermente Temizlik, endüstriyel zehirli temizliğin aksine, her bir obje eşya ya da alan için ayrı ayrı bir sürü temizlik ürününe ihtiyaç duymaz. Amaç yalnızca temizliktir. Yalnızca bir kaç tane doğru, gerçek ve sağlıklı temizlik ürünüyle tüm evinizi, bulaşık ve çamaşırlarınızı, kişisel eşya ve alanlarınızı detoks etkisiyle temizler ve mikroplardan arındırır.

Fermente Temizlikten sonra geride toksin kalıntı yerine, dost bakterilerden oluşan temizlik ordusu kalır. Bu bakteri ve mikrop askerlerden oluşan canlı mikro ordunun vazifesi kendi bölgelerinde hakimiyet kurmak. Bölgeye giren her zararlı mikrop ve bakteri yabancıdır, oraya ait değildir, konaklamalarına ve çoğalmalarına asla müsaade etmezler ve onları uzaklaştırmak ve yok etmek için savaşırlar. Kimyasal kullanmadan, kimyasına uygun temizlik işte tam olarak budur, çünkü bu yaşayan canlı bir temizliktir.

Fermente Temizlik 

• Doğal antimikrobiyal etkisiyle güçlü bir temizlik sağlar.
• Bebek yaşam alanlarının temizliğinde güvenlidir.
• Doğal bileşenler içerir, toksin olmayan güçlü temizlik sağlar
• Siz temizlemeyi bitirdikten sonra da, temizlik devam eder.
• Yaşam alanlarımızda, dengeli doğal flora oluşumunu destekler.
• *Bioflim tabakası oluşumunu engeller.
• Sadece bir kaç tane ürünle tüm evinizi temizler.
• Evinizde temizliğin de ötesinde detoks yapar.

Fermente temizlik ürünleri güvenilir gıda bileşenleri içerir. Çocuklarınızdan köşe bucak saklamanıza, solumaktan ve cildinize temasından kaçınmanıza gerek yoktur.

Lütfen kimyasal silahlarınızı bırakın ve savunma yollarınızı bir kez daha gözden geçirin. Kimyasallarla Temizlik mi yapıyoruz, yoksa savaşa mı hazırlanıyoruz?

• Tezgâha düşen bir dilim elmayı alıp çocuğunuza yedirirken,
• Bulaşık makinenizde yıkanmış bir tabakla ona çorba verirken,
• Çamaşır makinenizde yıkanmış tişörtü nazik tenine giydirirken,
• Minicik ayaklarıyla bastığı zemini, halıyı, koltuğu, tuvaleti temizlerken,
• Kullandığınız kimyasallar yüzünden onu ve kendinizi zehirlemeyin.

Fermente Temizlik ürünleriyle insana, hayvana ve doğaya faydalı olduğumuz için mutluyuz.

*biyofilm Nedir? Mikrop, bakteri ve mantarların istila edecekleri alanlara adapte olmaları için geliştirdikleri bir “hayatta kalma stratejisidir”. Biyofilmler evinizde kolayca yayılabilir ve istila edebilir. Evlerde en yaygın biyofilm türü banyolarda ve klozetlerde oluşur. Genellikle pembe olan rengi sizi yanıltmasın çünkü biyoflimler son derece zararlı bakteri ve mikrop kolonilerinden oluşurlar., yani tuvaletinizde ya da küvetinizde görmeniz pek de hayra alamet değildir çünkü açık yaraları ve idrar yollarınızı enfekte edebilir.

Ferda Uslu