“Katranı kaynatsan olur mu şeker” derdi atalarımız. Biz şeker olmayacağını bildiğimiz için kaynatmadık, çam katran yağından sabun yaptık.
Karaçam ve kızıl çam cinsi ağaçlardan elde edilen çam katranı yağı at yetiştiriciliği, hayvancılık ve alternatif tıpta çok uzun yıllardır kullanılıyor.

El yapımı Çam katranı sabunumuz, anti-inflamatuar özelliği ile, cilt hastalıklarının neden olduğu iltihaplanmayı ve kaşıntıyı gidermekte yardımcı olmaktadır.
Cilt hastalıkları, saç dökülmesi, ergenlik sivilcesi, akne, siyah nokta, saç kıran, kepek problemi, mantar, egzama, dermatit, sedef hastalığı, kaşıntı, uyuz, varis ve ağrı, sivilceli cilt temizliği, ayak kokusu gibi birçok rahatsızlıkların tedavisinde çok etkilidir.

Yukarıda verilen bilgiler, çeşitli makale ve kullanıcı deneyimleri doğrultusunda hazırlanmıştır. Tedavi iddası içermez. Ürünlerimizin hiçbirisi İlaç değildir. Hastalık ve tedavi için lütfen doktorunuza danışınız.

4 Replies to “El Yapımı Soğuk Press Çam Katranı Sabunu”

 1. Merhaba,

  Ürününüzü ilk defa bugün kullandım kokusu ve dokusu gerçekten çok hoş. ancak bir noktada hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek istiyorum doğal bir ürün olduğu için içerisinde kostik olacağını hiç tahmin etmemiştim. Maalesef bu beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. İleride sıcak yöntemlerle el yapımı sabun üreteceğini oluyorum teşekkürler

  1. Merhaba,

   Sabun yapmak için kullandığınız her bir yağın ayrı sabunlaşma faktörü vardır.
   Örneğin;
   Zeytinyağın sabunlaşma faktörü: 0.124 iken Hindistan cevizi yağının sabunlaşma faktörü 0.136, shea yağının sabunlaşma faktörü 0.128 dir. Bu liste kullanacağınız yağa göre uzar gider.
   Sabun yaparken kullanacağınız yağların sabunlaşma faktörüne göre hesaplanmış bir formülle sabun yapmalısınız ki gram gram tartarak eklediğiniz bu kostik sabunlaşma reaksiyonu sonucunda sabunda tamamen dönüşsün.
   Sözün özü, yağ reaksiyonlarına göre hesaplanarak formüle edilmiş ve hassas olarak ölçülerek eklenen kostikten 1 gr bile sabunda kalmaz.
   Birisi kostiksiz sabun mı demişti 🙂 Sanırım bunu kast ettiler.
   Detaylı bilgi için Ferda hanım’ın aşağıdaki yazıyı okumanızı tavsiye ediyoruz, teşekkürler.

   https://www.fermentemutfagimyasam.com/2017/08/sabun-baz-kul-suyu-ve-kostik-meselesi.html

   1. Merhaba,

    Detaylı yorum ve doküman için teşekkürler. Ancak bu sabunu kullanmaya başladığımdan beri saçımda beyaz kalıntı tabakaları oluşmaya başladı ve saçım sanki zeytinyağ maskesi yapılmış gibi yağlı kalıyor. Ne kadar yıkadığım veya duruladığım fark etmiyor.

    Hatta sabunu direkt saçıma değil, suda çözerek uygulamayı denedim sonuç değişmedi.

    Nedeni ve önlemi nedir?

    Teşekkürler

    1. merhaba, ilk kullanımlarda kepeğe yakın bir tabaka vb olabilir buradaki temel amaç önceden kullanılmış kimyasal içerikli ürünlerin saç diplerinde bir tabaka bırakmalarından kaynaklanabiliyor, tavsiyemiz saç detoks paketini kullanmanızdır, (şampuan sonrası satışa açılacaktır, bizi takip etmeye devam edin. )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir