Doğal Fermente Organik Analı Elma Sirkesi

Doğal Fermente Organik Analı Elma Sirkesi

23/06/2020 4 Yazar: Fermente

“Modern Tıbbın Babası” Hipokrat, yaraları temizlemek ve öksürükleri gidermek için elma sirkesi kullanırdı. Bu halk ilacı hastalıklar üzerinde o kadar etkili oldu ki Eski Yunanistan’dan beri popüler kalmayı başardı.

Hipokrat’ın Kullandığı Elma Sirkesi
Ham, organik elma sirkesi (adından da anlaşılacağı gibi) organik elmalardan yapılır. Pastörize edilmediği için ham ya da çiğ sirke unvanını alır. Bu sayede elmalardan gelen ve fermantasyon esnasında gelişerek çoğalan besinsel faydalarını korurlar. Elmaları sirke yapmak için gereken fermantasyon işlemi esnasında; bir dizi enzim, organik asitler, vitamin ve mineraller, faydalı dost bakteriler ve pektin üretilir. Tüm bu doğal süreçler sonunda oluşan analı sirke* birçok insanın bildiği gibi sihirli, hayat veren, iyileştirici bir iksir haline dönüşür. Bu elmanın şifa içeren muhteşem fermantasyon yolculuğudur. 

Fermente Mutfağım Organik-Fermente Çiğ Elma Sirkesi
Geleneksel elma sirkesinin ta kendisidir. Zamanında hasat edilen ve markette gördüğümüz o parlak, plastik oyuncaklar gibi görünen lekesiz elmaların aksine, eciş bücüş görünümlü, ilaçsız organik tarım mahsulü elmalar, üretici tarafından pestisit (zirai ilaç kalıntısı) analiz raporuyla birlikte fabrikanın üretim alanına sevk edilir. Fermente Mutfağım tarafından tekrar pestisit analizi yaptırılan ve analizden başarıyla geçmeyi başaran elmalar artık fermantasyona hazırlanmak için püre haline getirilir. Ardından sirke asidine dayanıklı olarak özel yapılmış, 316 çelik kazanlara alınır. İçerisine yalnızca bir önceki elma sirkesinde oluşan Sirke Anası ve özel olarak kendi filtrelediğimiz içme suyu ilave edilerek fermantasyon yolculuğuna başlatılır. Fermantasyon 3-4 ay kazanda devam eder. Süreç sonunda analardan ayrılarak ince bezlerle süzülen sirkelerimiz, şişelenir ve depolama alanında beklemeye alınırlar. Bu şekilde üretim sırasına göre müşteriye gönderilen sirkelerimiz nihai tüketicisine ulaştığında genellikle 6 ya da 11-12 aylık fermantasyonda kalmış olurlar. 

Elma sirkelerimizin etiketinin arkasında iki tane tarih vardır; 
Üretim Tarihi: Elmanın kazana girdiği tarihtir. 
Dolum tarihi: Elmanın kazandan şişeye dolduğu tarihtir. 
Aradaki fark kazan fermantasyon süresidir. Elma sirkesinin size ulaştığı tarih de toplam fermantasyon süresidir. 

Fermente Mutfağım Organik Elma Sirkesi işte bu yüzden bu kadar değerli ve özeldir. Gerek tat gerek renk ve yararlılık açısından olması gerektiği gibidir. Aylarca süren bir emek ve kimya serüvenidir. Kazana konulan elmalar bir bebek gibi her gün takip edilir.
Sirkemizin içerisinde ilave şeker, glüten veya herhangi bir katkı maddesi yoktur. Yalnızca elma suyunun fermente edilmiş halidir. Tüm değerini organik elmanın fermantasyonundan alır. 

Geleneksel Elma Sirkesi Hangi Amaçlarla Kullanılır?

– Sindirimi iyileştirmeye yardımcı olur
Diğer fermente gıdalar gibi, çiğ elma sirkesi, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayan, bağırsak dostu sağlıklı bakteriler içerir. Hazımsızlık veya mide ekşimesi gibi mide problemleri olanlar için rahatlama sağlayabilir. Çünkü asetik asit zararlı bakterilerle savaşırken mide asidini nötralize eder. Yukarıda bahsettiğim şekilde fermente edilen bir elma sirkesinde yalnızca organik asitler bulunur. Dolayısıyla sirkemizdeki asetik asit de doğal fermantasyon esnasında oluşan organik asitlerdendir. Bu yüzden gerçek bir sirke mide rahatsızlıklarında rahatlıkla kullanılır. Mideye zarar vermez, aksine rahatlatır. 

– Bağışıklık sisteminizi destekler
Hastalıkları önlemek tedaviden daha iyidir. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi korumak, hastalıkları ve enfeksiyonları önleme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. İşte burada ham elma sirkesindeki sağlıklı bakteriler devreye giriyor. Araştırmalar, sağlıklı bakterilerin hem koruyucu etkisinin olduğunu hem de hastalanırsanız daha erken iyileşmenize yardımcı olabileceğini yapılan birçok çalışmayla ispatlamıştır.

– Saçınızın durumunu iyileştirir
Kuru, kırılgan saçlarınız veya kaşıntılı bir saç deriniz varsa, normal şampuanınızı bir şişe filtre edilmemiş elma sirkesi ile değiştirmek, belki size garip gelebilir. Yüzyıllar boyunca elma sirkesi, saçta durulama amaçlı da kullanılmıştır. Artisan sabunlarla yıkanan saçlar, son durulama suyuna elma sirkemiz eklenerek durulanmalıdır. Araştırmalar, yüksek alkali şampuanların kullanılmasının saç kırılmasına ve kurumasına yol açtığını ortaya çıkardı. Analı sirkedeki asetik asidin de kuru ve kırılgan saçlarla savaşmak için saçımızın pH’ını düşürmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Ayrıca, ham elma sirkesi antimikrobiyal olduğundan kafa derisi kaşıntısına yol açan bakterileri kontrol etmeye yardımcı olur. Saç derisini yatıştırırken, kolay taranan saçlar sağlar. 

– Cildinizin ve tırnak sağlığınızın iyileşmesine yardımcı olur
Doğal antibakteriyel ve antifungal özellikleri sayesinde elma sirkesi, sağlıklı cilt ve tırnaklar için doğal bir tedavi olarak kullanılır. Tonik olarak uygulandığında, cildin pH’ını dengelemeye yardımcı olabilir ve yumuşatıcı bir peeling etkisi vardır. Fermente Cilt Toniğimiz bu yüzden var. Bunun dışında, çatlamış topuklar veya hafif mantarlı tırnak enfeksiyonları için elma sirkesi genellikle ayaklarda da kullanılır.

– Kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olur
Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmak önemlidir ve çalışmalar elma sirkesinde bulunan asetik asidin faydalı olabileceğini göstermiştir. Aslında, yüksek karbonhidratlı bir yemekten önce 1-2 yemek kaşığı sirke içmek* kan şekeri artışlarını önlemeye yardımcı olur. Araştırmalar asetik asidin vücudumuza besin yoluyla aldığımız karbonhidratların yağa dönüşmesini engellediğini ispatlamıştır.

Analı Elma Sirkesinin Besin Değerleri
Analı ham elma sirkesi sayısız sağlık faydası sağlayan vitaminler ve minerallerle doludur. 

Böyle bir sirke alırken, aramanız gereken önemli özellikler vardır;
– Organik sertifikalı olması,-
Çiğ-ham, pastörize edilmemiş olması,
– Doğal yollarla fermente edilmiş olması,
– Fermantasyon işleminin sağlıklı koşullarda yapılmış olması,
– İçerisine elmanın kendi şekeri dışında ilave rafine hiçbir şeker eklenmemiş olması.

En önemlisi de tüm bu özelliklerin analiz raporlarıyla, sertifikalarla ve kalite belgeleriyle belgelenmiş olması gerekir. 
Böyle bir sirkeyi elde etmek dikkatle yönetilen bir fermantasyon süreci gerektirir ve bu nedenle aranan temel besinler bozulmadan kalır. Mevcut vitaminler ve sağlık yararları ise şöyledir:
• A Vitamini : Göz sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.
• B1 Vitamini : Sinir sisteminin işleyişi, sindirim sağlığı ve kas sağlığı için önemlidir.
• B2 Vitamini : Sağlıklı cilt, saç ve tırnaklar için önemlidir. Ayrıca proteinlerin, karbonhidratların ve yağların parçalanmasına yardımcı olur.
• B6 Vitamini : Cilt koşullarını ve sinir hasarını hafifletmek için önemlidir. Ayrıca proteinlerin, karbonhidratların ve yağların kullanımına yardımcı olur.
• B12 Vitamini : Kırmızı kan hücresi oluşumu (RBC) ve uygun sinir hücresi çalışması için önemlidir.
• C Vitamini : Bağışıklık sisteminin çalışması için son derece önemlidir. Ayrıca güçlü bir antioksidandır.
• E Vitamini : Cilt ve sinir sağlığı için önemlidir ve güçlü bir antioksidandır.

Ham-Filtrelenmemiş Elma Sirkesinde Bulunan Mineraller:
• Kalsiyum : Kemik sağlığı için.

• Bakır : Sinir fonksiyonu, kemik bakımı ve glikozun doğru kullanımı için. 
• Demir : Oksijen ve kan sağlığının?  taşınması için.
• Magnezyum : Proteinlerin sentezi ve hücresel enerji üretimi için. 
• Manganez : Kemik oluşumu, bakımı ve karbonhidrat metabolizması için.
• Fosfor : Düzgün hücre çalışması ve güçlü kemikler için.
• Potasyum : Kas kasılması, sinir uyarıları ve enerji üretimi için.
• Selenyum : Yağ metabolizması? için. Ayrıca antioksidan özelliklere sahiptir.
• Sodyum : Uygun sıvı dengesini korur.
• Çinko : İyileşmeyi teşvik eder.
• Krom : Kan şekerini düzenler.Analı elma sirkesi ayrıca sindirime yardımcı olduğu bilinen pektin içerir. Elma sirkesi bu nedenle bir vücut temizlik maddesi olarak da kullanılabilir. Kolonda zamanla biriken toksin ve atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Elma sirkesindeki pektin, sindirim sistemindeki kalıntılara yapışan ve doğal olarak taşınmasına yardımcı olan jel benzeri bir madde oluşturur. Detoks etkisi bu yüzden hiç de hafife alınacak türden değildir. 

Elma Sirkesini Günlük Yaşamınıza Entegre Etmek
Her gün en az birkaç yemek kaşığı Fermente Mutfağım Elma Sirkesi’ni içmek önemlidir. Hiçbir şeye ilave etmeden, direkt içilebilir. Soft bir yapısı olduğu için pek çok insan sirkemizi sade olarak kolaylıkla tüketmektedir. Yine de sade sirke içmek istemeyenler için farklı içim önerilerimi hemen sıralamak istiyorum.
– Her sabah oda ısısında 1 bardak içme suyuna (yarım kahve fincanı) ilave edip sabahın ilk içme suyuyla tüketebilirsiniz.
– Sabah detoksu* ile tüketebilirsiniz. Benim asıl önerim bu şekilde tüketilmesi yönündedir. Zira ben 2018’den bu yana düzenli olarak Sabah Detoksu olarak tüketiyorum. Bu sayede hem bedensel hem cilt hem de saç sağlığımda inanılmaz etkiler gördüm ve hala da görmekteyim. 
– Sirkemizle soğuk içecekler hazırlayabilirsiniz. Soda, organik kombucha ya da taze sıkılmış meyve suyuna birkaç dilim limon ve birkaç yaprak taze nane veya fesleğen ekleyerek serinletici, güzel bir içecek elde edebilirsiniz.
– Salata ve soslara ilave ederek tüketebilirsiniz.
Bu listeyi istediğiniz şekilde uzatabilir, kendi damak zevkinize göre tüketim seçenekleri bulabilirsiniz. “Tüm hastalıklar bağırsakta başlar” dedi Hipokrat bir zamanlar. Bu gerçeği bilmenin ayrıcalığını daima hatırlamanız ve her gün düzenli olarak tüketmeniz dileğiyle. 
Sağlığınıza
Ferda Uslu

Dip Notlar; 
Analı sirke
*Sirke Anası Nedir?
Sirke anası, fermantasyon esnasında gelişen faydalı baskın bakteri kolonilerinin oluşturduğu selülozdan evlerdir. Doğal fermantasyon sürecinde sirke kazanının yüzeyinde başlangıçta tül gibi kendiliğinden oluşan “sirke anası”, fermantasyon sürecinin sonunda gelişip kalınlaşır ve olgunlaşma evresini tamamladığında fermantasyon tankının dibine iner. 

Sirke İçmek*“Fermente Mutfağım Organik-Fermente Çiğ Elma Sirkesi” başlığı altındaki bölümde bahsedilen sirkedir. Endüstriyel yöntemlerle üretilen, sentetik asitler içeren elma sirkelerin konumuzla hiçbir alakası yoktur.

Sabah Detoksu
*Fermente Mutfağım Sabah Detoksu Nasıl Hazırlanır?
İlikli kemik suyumuzdan 1 su bardağı kadar ılık olacak şekilde (benmari tekniğiyle) ısıtılır.
• İçine 1 tatlı kaşığı, hindistan cevizi yağlı zerdeçal kürümüzden eklenir. 
• 2 yemek kaşığı da elma sirkemizden ilave edilir ve güzelce karıştırılır.İşte, Fermente Sabah Detoksu hazırdır! Bu sayede, üç farklı şifa kaynağı, tek bardakta buluştu. Afiyet olsun.